Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Najznámejšie stromy sveta: Celebrity medzi rastlinami

6.8.2019 | Biznis

Vďaka svojej impozantnej veľkosti a univerzálnej symbolike sú stromy celebritami rastlinného sveta. Niektoré sa však môžu pochváliť mimoriadnou známosťou, či už kvôli veľkým mieram, počtu rokov, alebo svojmu miestu v histórii. Pozrite sa na stromy, ktoré kráčajú po symbolickom červenom koberci.


Tis v Ashbrittle

Rozľahlý sedemkmeňový tis v odľahlej dedine Ashbrittle sa považuje za jeden z najstarších živých organizmov v Británii. Odborníci tvrdia, že strom, ktorý rastie na cintoríne sv. Jána Krstiteľa, je starý 3500 až 4000 rokov, čo znamená, že rástol už vtedy, keď stavali Stonehenge.

FOTO: Umenie kamufláže: V prvej svetovej vojne sa vyrábali falošné stromy

Tis odpradávna zbožňujú miestni obyvatelia a niektorí veria, že pod mohylou, na ktorej stojí, môže byť pochovaný predkresťanský náčelník. Nedávne správy v médiách vyvolali obavy, že strom môže byť napadnutý neznámou chorobu a vysychá, ale podľa odborníkov tis len prechádza ťažším obdobím a pravdepodobne nás všetkých prežije.


Generál Sherman

Strom v kalifornskom národnom parku Sequoia je najobjemnejší na svete. Merania uskutočnené v roku 1975 uvádzajú, že sekvojovec mamutí mal v tom čase objem takmer 15-tisíc hektolitrov, čo je viac ako polovica objemu olympijského bazénu. Nie je pritom rekordne vysoký ani široký, siaha do výšky necelých 84 metrov a obvod jeho kmeňa je 31 metrov.

VIDEO: Omyly drevorubačov: Momenty, kedy došlo ku katastrofám

Jeho vek sa odhaduje na asi dvetisíc rokov, čo ho neradí nielen medzi najstaršie stromy, ale dokonca ani medzi najstaršie sekvojovce. Pomenovali ho podľa generála občianskej vojny Williama Tecumseha Shermana. Je to jeden z niekoľkých stromov v parku s pomenovaný na počesť amerických vojenských a politických predstaviteľov - medzi jeho susedov patria stromy s názvom Generál Grant, Washington, Lincoln a Robert E. Lee.


Strom z Téneré
(Foto: Wiki/Michel Mazeau)
Strom z Ténéré (pomenovaný podľa oblasti v Nigeri, kde rástol) sa nachádzal 400 kilometrov od akéhokoľvek iného stromu a po väčšinu 20. storočia sa považoval za najizolovanejší strom sveta. Orientačný bod na trasách karavanov v regióne bol posvätný pre miestnych obyvateľov, ktorí obdivovali schopnosť akácie prežiť uprostred púšte. V roku 1973 ho prešiel údajne opitý líbyjský vodič nákladného auta. Jeho zvyšky sa teraz prechovávajú v mauzóleu v Nigerskom národnom múzeu v Niamey a na jeho mieste stojí osamelá kovová socha.


Hyperion

Hyperion je najvyšší známy strom na svete, týčiaci sa do výšky vyše 115 metrov v národnom parku Redwood v Kalifornii. Sekvojovec objavil v roku 2006 pár amatérskych prírodovedcov, ktorí mu dali meno. Jeho presná poloha je chránená tajomstvom. Táto oblasť bola domovom tisícov podobných stromov veľkosti Hyperionu, pred desaťročiami však podľahli drevorubačom. Hovorí sa, že strom by bol ešte vyšší, keby jeho vršok nepoškodili ďatle.


Pando

Utahský osikový háj Pando sa považuje za jeden z najstarších stromov na svete. Keďže stromy sú geneticky identické a zdieľajú jeden koreňový systém, vedci ich považujú za jeden klon a nie za samostatné jedince.

Strom, z ktorého spadlo na Newtona jablko, stále rastie. Kde ho nájdete?

Aj keď presný vek hája nie je známy, odhaduje sa, že vznikol koncom poslednej doby ľadovej - asi pred 11 700 rokmi. S rozlohou 107 hektárov je Pando považovaný za jeden z najväčších organizmov na svete.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter