Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Najodvážnejší podvod? V prestrojení za ministra získali zločinci 80 miliónov eur

2.7.2019 | Biznis

Jeden z najodvážnejších prípadov vydierania v dejinách. Tak opisujú vyšetrovatelia prípad jedného či viacerých ľudí, ktorí v silikónovej maske vystupovali v podobe francúzskeho ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana. Podvodným spôsobom vymámili od boháčov asi 80 miliónov eur.

Foto: Youtube

Jean-Yves Le Drian pôsobil vo funkcii ministra obrany v rokoch 2012 až 2017 a dnes je pre zmenu šéfom Ministerstva európskych a zahraničných vecí. Vo Francúzsku je nielen dôležitou, ale aj dosť obskúrnou politickou figúrkou. Zrejme aj preto sa stal obeťou skutočne odvážneho odcudzenia identity.

Oklamal aj pápeža: Muž kvôli peniazom 12 rokov predstieral ochrnutie

Páchatelia sa na zločin dokonale pripravili. Na základe rôznych videozáznamov z Drianových vystúpení vyrobili perfektnú kópiu jeho pracovne. Dokonca sa im podarilo zmiasť niektorých členov vlády a bohatých biznismenov. V ministrovom mene od nich žiadali peniaze, ktoré mali použiť na zaplatenie výkupného za novinárov zajatých islamistami. Málokto podvod prekukol, väčšina oslovených skutočne zaplatila.

Podvod bol síce jednoduchý, ale premyslený. Dotyčného najprv oslovili telefonicky, pričom jede z členov zločineckej skupiny dokonale imitoval ministrov hlas. Aby všetko pôsobilo dôveryhodnejšie, páchatelia navrhli videohovor cez Skype. Falošný Drian sedel v kancelárii pri slabšom osvetlení a v takej vzdialenosti od webkamery, aby sa dalo len ťažko určiť, že v skutočnosti ide o človeka v maske. Kvalita prenosu bola navyše zlá a zločinci si dali záležať na tom, aby hovor trval krátko.

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

Francúzsko oficiálne za rukojemníkov neplatí výkupné. Aj preto „minister" presviedčal obete, aby poslali istý finančný obnos na účet v Číne. To malo zabezpečiť nevystopovateľnosť peňazí.

Foto: Flickr/Ecole polytechnique

V rokoch 2015 až 2017 podvodníci nezákonným spôsobom získali asi 80 miliónov eur od viacerých ľudí. Viac než polovica sumy pritom pochádzala od nemenovaného tureckého biznismena, princ Šach Karím al-Husejní daroval 18 miliónov eur. Žiadna z obetí podvodu sa však pre médiá nevyjadrila.

Život ako z filmu: muž dlhé roky predstieral, že je princ

Prípad je stále v štádiu vyšetrovania, hlavným podozrivým je istý Gilbert Chikli, umelec tunisko-židovského pôvodu, ktorý vyrástol v Paríži. Už v minulosti sa mu podarilo získať podvodom peniaze od viacerých francúzskych korporácií predstierajúc, že je ich riaditeľom. Tiež sa pokúsil získať od tuniskej vlády peniaze za helikoptéry Tiger, ktoré si však nikdy neobjednala.

Chikliho zatkli v roku 2017 počas cesty n Ukrajinu na žiadosť francúzskych úradov. Už dlhšie ho stíhali za rôzne zločiny, no ušiel do Izraela, ktorý nevydáva ľudí s izraelským občianstvom. Po zatknutí tvrdil, že na Ukrajinu prišiel v rámci náboženskej púte k hrobu známeho rabína. Polícia však preskúmala jeho telefón a zistila, že do krajiny prišiel za účelom kúpy kvalitnej silikónovej masky. A hoci je od roku 2017 za mrežami, podvodné triky pokračujú. Muž v maske Driana už viackrát pýtal peniaze od francúzskych ambasád. Je teda možné, že Francúzi buď chytili nesprávneho človeka, alebo je na svete viac imitátorov Driana.

Autor: Noel

Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad