Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Múmia pokrytá zlatom: koho telo si zaslúžilo takú poctu?

18.5.2016 | Biznis

Splnili jeho posledné prianie. Telo uznávaného budhistického mnícha menom Fu Hou, ktorý zomrel v roku 2012, mumifikovali. Jeho spoločníci z chrámu Chongfu v juhovýchodnej Číne však mali pocit, že si zaslúži väčšiu poctu. Rozhodli sa teda vykonať čin určený len pre tých najsvätejších mužov: múmiu nechali pokryť zlatom.

Fu Hou sa narodil v roku 1919, budhizmus vyznával od 13 rokov a celý život zasvätil tejto viere. Jeho nasledovníci si ho pamätajú ako tichého, zanieteného muža, ktorý úzkostlivo dbal na svojich zásadách. Krátko pred smrťou ich požiadal, aby jeho telo zakonzervovali.

Houovo posledné želanie sa splnilo. Dvaja experti na mumifikáciu telo mnícha umyli a vykonali všetky procedúry, aby nepodliehalo rozkladu, na čo ho umiestnili do veľkej keramickej nádoby, ktorú vzduchotesne uzavreli.

V januári tohto roka nádobu počas špeciálnej ceremónie otvorili. Stalo sa tak po štyroch rokoch od mumifikácie a ukázalo sa, že mŕtvola je naozaj neporušená. Pre budhistov išlo o znak čistoty, pretože podľa nich len skutočne cnostný mních ostáva po konzervácii v neporušenom stave.

Mŕtvolu teda opäť umyli, obalili vrstvami gázy, nalakovali ju a napokon pokryli vrstvou zlata. Dnes je umiestnená v presklenej kocke chránenej proti krádeži v chráme Dongdan. Navštívili ju už tisíce veriacich a stala sa jednou z najznámejších múmií na svete.

Autor: Noel
Foto: Shanghailist

 

Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad