Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

29.10.2019 | Biznis

Gilberto Baschiera bol manažérom pobočky banky v malom talianskom meste Forni di Sopra. Schválne hovoríme o jeho pracovnej pozícii v minulom čase. Zistilo sa totiž, že Gilberto bol ako moderný Robin Hood. Z účtov bohatých klientov stiahol dovedna asi milión eur a previedol ich na účty chudobnejších. Tým chcel pomôcť, aby mali dostatok úspor a mohli dostať výhodnejšie hypotéky.

Všetko začalo v roku 2009 na vrchole globálnej finančnej krízy. Vtedy sa zmenili kritériá, prostredníctvom ktorých banka určovala, kto môže dostať pôžičku. Podmienky sa sprísnili a keď teda ku Gilbertovi prišiel niekto chudobnejší, nemohol sa stať úspešným žiadateľom. Bankárovi bolo takých ľudí ľúto, začal teda realizovať pomerne jednoduchý plán s presunom peňazí od bohatých k chudobným.

Budova, ktorú poslali poštou. Ako k tomu došlo?

Netrvalo dlho a chýry o Gilbertovej štedrosti sa rozšírili po celom Forni di Sopra. V mestečku žije len tisíc ľudí a mnohí z nich sa na bankára začali obracať so žiadosťami o pôžičky, ktoré by inak nedostali. Gilberto pomohol všetkým, každého však upozornil, aby pravidelne splácal a on tak mohol zahladiť stopy.

ROZHOVOR: Bývalý bankový lupič: "Stačí sa tváriť ako bežný zákazník."

Nie všetci však Gilbertovej žiadosti vyhoveli. Vyskytli sa neplatiči a vedenie banky začalo postupne objasňovať praktiky moderného Robina Hooda. Napriek tomu trvalo sedem rokov, kým sa jeho snahy podarilo prekaziť. Súd prebehol pomerne rýchlo a Gilberta odsúdili podmienečne na dva roky väzenia.

Zdá sa vám trest pomerne nízky? Nuž, Gilbertovi hralo do karát, že si ani cent neulial pre seba a že išlo o jediný trestný čin, ktorý kedy spáchal. Úrady mu však skonfiškovali dom a muž samozrejme prišiel aj o prácu.

Lúpež ako z filmu: Zlodeji ukradli z trezoru stovky miliónov

Z moderného Robina Hooda je teraz bezdomovec. Pre médiá sa vyjadril, že konal s najlepším úmyslom, no ak by mal možnosť vrátiť sa v čase, už by ľuďom takýmto spôsobom nepomohol. Cena, ktorú zaplatil, je podľa neho privysoká.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica