Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

Miliardári, ktorí skončili nemajetní: Čo sa im stalo?

22.10.2019 | Biznis

Mali peniaze, jachty, ženy, bankový úradník sa k nim správal ako služobník. Dosiahli vrchol všetkého, čo sa dá kúpiť za peniaze a nakoniec skončili na mizine. Išlo o najstrmšie pády z milionárskeho neba až na dno.

Allen Stanford

Finančník, ktorý to s peniazmi vedel. Dokázal ich roztočiť tak, že mu závidel celý svet. Súkromné jachty, lietadlá, zdroje mal akoby v neobmedzenom množstve. Jeho majetok sa odhadoval na 2,2 miliardy dolárov. Teda pred tým, ako mu za chrbtom zacvakli želiezka kvôli obvineniam z prania špinavých peňazí. Tým sa jeho miliardársky sen skončil. V roku 2009 ho obvinili z vytvorenia Ponziho schémy a v súčasnosti si odpykáva storočný trest za mrežami. Kaviár vymenil za väzenskú stravu.

FOTO: Krajiny, kde žije najviac milionárov

Eike Batista
Jasný prípad človeka, ktorý dosvedčí, že šťastena je vrtkavá. Išlo o niekdajšieho najbohatšieho muža Brazílie a dotiahol to v roku 2012 do top desať najbohatších mužov sveta. Obchodoval s energiami prírodnými zdrojmi a nerastným bohatstvom. Lenže potom sa karta obrátila, jeho energetický gigant začal vykazovať straty a prihlásili sa veritelia. Banky žiadali splátky dlhov, spoločnostiam sa prestalo dariť a vysoká zadlženosť spôsobili, že Eike bol nútený vyhlásiť bankrot.

5 vecí, ktoré robia boháči a chudobní ľudia nie

Vijay Mallya
V deväťdesiatych rokoch zarobil obrovský majetok vďaka alkoholu. Bol najväčším indickým barónom páleniek a dokonca vlastnil aerolínie Kingfisher Airlines. A práve tie mu zlomili väz. Aerolínie sa prepadli do straty, vytvorili viac ako miliardovú sekeru a boháč už nedokázal vykrývať prepadajúce sa podnikanie a nakoniec ho táto investícia stála celý majetok.

Adolf Merckle
Patril k najbohatším mužom Nemecka. Mal pod palcom vývoj a distribúciu nových liekov. V roku 2008 prišla kríza a jeho VEM Groum zrazu zistila, že dlhy prevažujú nad ziskami, ktoré už nedokážu splácať záväzky. Dlhoval viac ako šesť miliárd eur a ukázalo sa, že v podstate žil sen miliardára za požičané. V roku 2009 spáchal samovraždu a skočil pod vlak. Namiesto listu na rozlúčku po sebe zanechal zápisník s odkazom: „Je mi to ľúto."

8 faktov o boháčoch, ktoré vás prekvapia i nahnevajú

Michael Pearson
Tento pán mal pred sebou kariéru snov. V roku 2007 vstúpil do úspešnej spoločnosti Valeant Pharmaceuticals ako konzultant a neskôr sa stal jej generálnym riaditeľom. Keď sa firma dostala do problémov Pearsona vyliali na ulici. Niekdajší kráľ farmaceutického sveta tak ostal bez príjmu. A čo robí dnes? Žaluje Valeant Pharmaceuticals o 32 miliónov dolárov, ako náhradu za jeho údajné neoprávnené ukončenie ako výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva.

Autor: Marcos
Foto: Profimedia


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica