Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Mesto bez billboardov: Od Sao Paula by si malo vziať príklad aj Slovensko

27.8.2019 | Biznis

Pri príjazde do Bratislavy či iných väčších (i menších) slovenských miest má človek pocit, že vstupuje do krajiny billboardov. Sú všade a spôsobujú vizuálny smog obludných rozmerov. Čo tak si vziať príklad z brazílskeho São Paula? Tam sa zbavili reklám v uliciach už dávno a čuduj sa svete, jeho obyvateľom vôbec nechýbajú. Práve naopak.


V septembri 2006 presadil starosta São Paula schválenie nariadenia, ktoré dostalo prezývku "zákon o čistom meste". Všetky vonkajšie druhy reklám vrátane billboardov, polepov na verejnej doprave či tabúľ pred obchodmi boli razom ilegálne. D jedného roka zmizlo z ulíc 15-tisíc billboardov vrátane tých najväčších, ktoré hyzdili strechy a fasády budov. Majitelia obchodov zasa museli zmenšiť svoje reklamné tabule tak, aby boli v súlade so zákonom.

Vedia takmer všetko: Desivé spôsoby, ktorými o vás korporácie získavajú údaje

Autobusy zrazu neboli nositeľmi reklám a všetky digitálne obrazovky museli ich majitelia odstrániť na vlastné náklady. Dokonca aj lepenie plagátov sa stalo protizákonným. São Paulo vyzbieralo na pokutách takmer osem miliónov eur.

Veľký brat vás vidí: billboardy začali sledovať ľudí v obchodných centrách

Dnes je São Paulo jedným z najväčších miest v Južnej Amerike. Trápia ho mnohé veci, medzi ktoré patrí najmä vyčíňanie gangov, pašovanie drog a chudoba vo favelách. Vizuálny smog sa však tejto metropoly netýka.


Po schválení zákona o čistom meste sa samozrejme obchodníci a najmä reklamné agentúry začali búriť. Kritici nariadenia sa obávali, že zákaz reklamy spôsobí podnikateľom škody vo výške 130-miliónov eur a 20-tisíc ľudí príde o prácu. Iní tvrdili, že bez reklám bude São Paulo vyzerať ako fádna betónová džungľa.

„Myslím si, že mesto bude vyzerať smutnejšie a nudnejšie," vyhlásil vtedy Dalton Silvanom, jediný mestský poslanec, ktorý hlasoval proti nariadeniu. Asi nikoho neprekvapí, že vlastnil časť reklamnej agentúry. „Reklamy sú formou umenia a či už ste za volantom, alebo kráčate, pomáhajú rozptyľovať samotu a nudu," nezabudol dodať.

Reklamy budúcnosti: takto od vás vytiahnu peniaze

Obavy záujmových skupín sa nepotvrdili. Zákaz reklamy nezruinoval ekonomiku São Paula, hoci pár mesiacov od momentu, keď zákon vstúpil do platnosti, pripomínalo mesto bojovú zónu. Majitelia billboardov síce napochytre postŕhali plagáty, demontáž oceľových rámov ale odložili na neskôr.V roku 2011 sa medzi obyvateľmi metropoly uskutočnil prieskum, pričom 70 percent ľudí vtedy vnímalo zákaz reklamy kladne. Odstránenie obrovských plagátov zasa odhalilo netušenú krásu mesta, ktorá bola dovtedy skrytá. Zatiaľ čo do roku 2006 sa mnohí ľudia v uliciach orientovali podľa gigantických billboardov, zrazu sa ich orientačnými bodmi stali zaujímavé budovy.

Po vzore São Paula sa zachovali aj mnohé iné mestá po celom svete. Možno je načase, aby sa tak stalo celoplošne aj u nás.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské