Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Ľudia nad 40 rokov by mali pracovať iba tri dni v týždni

21.5.2019 | Biznis

Chodiť do práce iba tri dni v týždni a po zvyšok týždňa si užívať voľno? Austrálska štúdia zistila, že po štyridsiatke je to prospešné pre mentálne zdravie i produktivitu zamestnancov.

Univerzita v Melbourne v Austrálii v roku 2016 analyzovala 3500 pracujúcich žien a 3000 pracujúcich mužov vo veku nad 40 rokov. Skúmali počet odpracovaných hodín a ich kognitívne schopnosti.

FOTO: Čo o vás prezradí podanie ruky?

Ukázalo sa, že najlepšie kognitívne výkony podali ľudia, ktorí pracovali v priemere 25 hodín týždenne, čiže týždenne odpracovali tri pracovné dni. Muži i ženy pri takomto pracovnom zaťažení podávali najkvalitnejší pracovný výkon v porovnaní s ostatnými účastníkmi štúdie.

Jeden z výskumníkov, Colin McKenzie, ktorý učí ekonómiu na Keio University, objasnil, že veľa pracovných hodín môže síce stimulovať mozgový výkon, ale kvôli únave a stresu hrozí poškodenie kognitívnych funkcií, čo sa deje po 27 až 30 hodinách práce týždenne. Ľudia, ktorí pracovali viac, než 40 hodín týždenne, mali slabšie kognitívne schopnosti, než ľudia, ktorí nepracovali vôbec.

Oni dali ľudstvu veľkú zmenu, ale čo dal život autorom prelomových nápadov?

Sú síce zamestnania, kde je potrebná prítomnosť pracovníkov na viac, než 25 hodín týždenne, ale účelom štúdie nebolo zmeniť pracovný systém. Štúdia chcela iba poukázať na to, že je dôležité aby boli zamestnávatelia ohľaduplní k zamestnancom, aby neboli prepracovaní a mali čas pre seba, pretože iba vtedy môžu podávať čo najlepšie výkony. 

Chceli by ste pracovať iba tri dni týždenne? Napíšte nám svoj názor do komentárov.

Autor: Theo
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské