Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Kruté fakty o Instagrame: Pomáha aj v obchode s ľudskými kosťami

8.10.2019 | Biznis

Nie je všetko zlato, čo sa leskne. Ani taký Instagram. Napriek tomu, že stránka tvrdí, že je „jednoduchá, zábavná a kreatívna", priniesla stovkám mladých ľudí nešťastie a traumu. Nedávna štúdia Nadácie pre duševné zdravie zistila, že takmer polovica mladých dospelých trpí určitými obavami spojenými s tlakom sociálnych sietí. Kyberšikana a zosmiešňovanie ohrozujú mladých ľudí častejšie, ako by sme si mysleli.

Obchod s ľudskými kosťami

V posledných rokoch sa na internete objavil okruh ľudí s vášňou zhromažďovať ľudské pozostatky. Od roku 2016, keď eBay zakázal používateľom predávať časti ľudského tela, sieť obchodníkov používa na nákup a predaj ľudských lebiek práve Instagram. Henry Scragg, jeden z kráľov trhu lebiek na Instagrame má viac ako 33-tisíc sledovateľov. Instagram je domovom mnohých nelegálnych čiernych trhov. Na rozdiel od nezákonných obchodov so zbraňami či vzácnymi zvieratami však tí, ktorí predávajú ľudské pozostatky neporušujú žiadne zákony. Zvyčajne sa na kosti vzťahuje pravidlo „bez vlastníctva", a preto nemajú takéto obchody právne následky.

FOTO: Nechutné fotky z Černobyľu: Ľudia chcú zarobiť na katastrofe

Podvodníci s adopciami detí
V USA sa ľudia so záujmom o adopciu stále častejšie obracajú na Instagram. Dlhé „čakacie doby" ich odrádzajú od tradičných agentúr, a preto hľadajú šťastie na sociálnych médiách. A zatiaľ čo mnohí sú úspešní, iní sa stanú obeťou krutého a emocionálne traumatického podvodu. Podvodníci sa predstavujú ako tehotné ženy a ponúkajú párom svoje bábätká, potom zmiznú a nechajú nádejných rodičov zronených. V niektorých prípadoch takto namotávajú páry celé mesiace, nechajú ich uveriť, že adopcia novorodenca sa blíži. Začiatkom tohto roka BBC informovala o Samanthe a Davovi Stewartovcoch z Michiganu, ktorí sa stali obeťou týchto podvodníkov. Zlomyseľnosť ich triku spočíva v tom, že nežiadajú peniaze ani materiálne veci, ale „kradnú" váš čas a emócie. A toto je jeden z problémov pri potláčaní podvodu. Keďže obete podviedli emocionálne, ale nie finančne, väčšina amerických štátov nemá zákonnú právomoc priviesť tieto osoby pred spravodlivosť.

Lajky na Instagrame môžu skončiť, kam sa podejú všetky "modelky"?

Využívanie nešťastia
V sobotu 13. júla 2019 cestovala 17-ročná Bianca Devinsová s 21-ročným Brandonom Clarkom stovky kilometrov od svojho domova na koncert obľúbeného speváka. Nikdy sa už nevrátila domov. V nedeľu v skorých ranných hodinách ju Clark podrezal. Čoskoro na to sa online objavili fotografie jej zakrvavenej mŕtvoly, ktoré ľudia zdieľali aj na Instagrame. Obrázky prišli z Clarkovho účtu a zahŕňali fotografiu jej trupu s nadpisom „Ľutujem Biancu." Ďalšou bola jeho selfie v pozadí s plachtou, ktorá údajne zakrývala Biancine telo. Niektorí používatelia sociálnych médií zarábali na fotkách v nádeji, že získajú viac sledovateľov a zvýšia svoju popularitu. Clark, ktorého následne obvinili z vraždy zaznamenal na sociálnych médiách prudký nárast sledovateľov. Podľa jednej správy BBC niektorí jednotlivci dokonca editovali fotky Biancinho tela do odporných obrázkov. Instagram neskôr čelil tvrdej kritike, že situáciu neriešil skôr a umožnil používateľom využívať traumatickú smrť na osobný zisk.

Toxické sibírske jazero
Nádherné tyrkysové jazero, ktoré sa nachádza na Sibíri pôsobí ako idylické prostredie na dovolenky a selfie fotky. V lete do mesta Novosibirsk chodia turisti, ktorí sa fotografujú na pozadí trblietajúcej sa vody. Prezývka „ruské Maldivy" sa stala takou príťažlivou, že má na Instagrame vlastnú stránku, doplnenú fotografiami ľudí v plážovom oblečení či cvičiacich jogu. Ale všetko nie je také, ako sa zdá. Namiesto akvamarínového raja je jazero v skutočnosti toxickou skládkou. To, čo sa zdá byť sladkovodným jazerom je v skutočnosti miesto odpadu naplnené odpadom z neďalekej elektrárne. Roky ukladania odpadového popola spôsobili, že voda je vysoko zásaditá a zvodný odtieň modrej je v skutočnosti spôsobený vápenatými soľami a oxidmi kovov. Na dne je bahno také husté, že je takmer nemožné sa z neho vyslobodiť. A kto vie, aké chemikálie sú v ovzduší?

FOTO: Mladý chlapec hviezdou Instagramu: Neuveríte, kým sa pre slávu stal

Kyberšikana sa vymkla z rúk
Kyberšikana nie je nikdy príjemná. Ale jednej austrálskej tínedžerke sa digitálne trápenie vymklo spod kontroly. Všetko sa začalo, keď 19-ročnú Yasemin Ercanovú bývalá spolužiačka počastovala na Instragrame vulgarizmom. Ercanovú to rozčúlilo a aby sa pomstila, dohodla si s ňou stretnutie v obchodnom centre pri Melbourne. Keď dotyčná prišla na parkovisko, Yasemin a ďalší muž k nej vliezli do auta vyzbrojení taserom. Obeť nútili jazdiť 20 minút a potom ju prinútili vystúpiť, Ercanová ju udrela a opľula a zaútočila na ňu taserom. Súd ju obvinil z rôznych trestných činov vrátane únosu a úmyselného zranenia. Yasemin čelí aj súdnemu procesu za vyhrážanie, keď bývalej spolužiačke povedala, že ju bodne do krku a potom strelí do hlavy. Po zatknutí v roku 2018 jej súd zakázal prihlásiť sa na akúkoľvek platformu sociálnych médií.

Blackfishing
V posledných rokoch sa na sociálnych sieťach objavil nový trend. Užívatelia, najmä mladé biele ženy, menia svoj vzhľad, aby vyzerali ako černošky alebo miešanky. Využívajú na to melanínové hormóny, nechávajú si opichať pery a dokonca operovať nos, aby sa na černošky podobali čo najviac. Devätnásťročná modelka Emma Hallbergová bola jednou z prvých, ktorá s tým začala. Hoci sa hviezda sociálnych médií narodila vo Švédsku, on-line sa prezentuje tmavou pokožkou, výraznými perami a kučeravými vlasmi. Aktivisti za ľudské práva tvrdia, že to vytvára rasistickú digitálnu kultúru, v ktorej môžu influenceri profitovať z kradnutia kultúry, do ktorej prirodzene nepatria. Napodobňovanie čiernej identity dostalo od komunity na Black Twitteri ešte extrémnejšie meno: „niggerfishing". V žiadnom prípade si však nezamieňajte blackfishing s trans-čiernym človekom, akým je napríklad Rachel Dolezalová. Trans-čierny človek verí, že je rasovou formou transgendera: čierna žena alebo muž, ktorí sa narodili v tele bielej farby.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis