Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

Kontroverzní držitelia nobeloviek: Dostali ceny, aj keď si ich nezaslúžili?

26.7.2019 | Biznis

Otcom Nobelovej ceny mieru je Alfred Nobel, vynálezca dynamitu. Prial si, aby cenu udelili „osobe, ktorá urobila čo najviac alebo najlepšej práce pre bratstvo medzi národmi, za zrušenie alebo zníženie počtu stálych armád a za usporiadanie a propagáciu mierových kongresov". Neplatilo to však vždy. V histórii udeľovania ceny sa stali jej príjemcami aj kontroverzné osoby.

Al Gore

Al Gore získal Nobelovu cenu mieru za rok 2007 za prácu na zvyšovaní povedomia verejnosti o globálnom otepľovaní. Prvé pochybnosti o oprávnenosti získania ceny vznikli v súvislosti s tým, či práca napĺňa účel ceny, alebo nie. O jeho „práci v oblasti globálneho otepľovania" existuje veľa pochybností.

Invázia na Aljašku: Ako Japonci dobyli časť USA

Al Gore vo svojom príspevku vyzval Američanov, aby šetrili energiu znížením jej spotreby vo svojich domácnostiach. V auguste 2006 pritom jeho účty za elektrinu ukázali, že za mesiac „spálil" cez 22 619 kilowattow - čo je viac ako dvojnásobok energie, ktorú použije priemerná americká rodina za celý rok.

Wangari Maathai

Wangari Maathai, víťazka Nobelovej ceny mieru za rok 2004, je kontroverzná preto, že sa priklonil k teórii, že HIV vynašli bieli vedci, aby zničili černochov.

Henry Kissinger

Kissinger získal Nobelovu cenu za mier v roku 1973 za prácu na vietnamských mierových dohodách, napriek tomu, že viedol tajnú kampaň bombardovania Kambodže v rokoch 1969 až 1975 či údajnú angažovanosť USA v operácii Condor. Išlo o únosy a vraždy v polovici 70. rokov medzi spravodajskými a bezpečnostnými službami Argentíny, Bolívie, Brazílie, Čile, Paraguaja a Uruguaja.

FOTO: Spomienky na vojnu: Kreatívne spôsoby, ktorými ľudia využívajú bomby

Podporil tiež inváziu Cypru, v dôsledku ktorej obsadili zahraničné vojská približne 1/3 ostrova. Niektorí mieroví aktivisti dokonca naznačujú, že Nobelova cena za mier sa stala irelevantnou práve kvôli tomu, že Kissinger bol jej laureátom.

Jicchak Rabin

Rabin získal cenu spoločne so Šimonom Peresom v roku 1994. Práve Rabin však nariadil vyhostenie Arabov z oblastí obsadených Izraelom počas vojny v roku 1948. Ako minister obrany zodpovedal za agresívny izraelský zásah proti prvej intifáde. Rabin napriek mierovej dohode povolil výstavbu osád na okupovaných územiach.

Jásir Arafat

Arafata kritici označovali za teroristického lídra už mnoho rokov pred ziskom ceny. Kåre Kristiansen, nórsky člen Nobelovho výboru, odstúpil na protest proti udeleniu Nobelovej ceny za mier Jásirovi Arafatovi, ktorého označil za „teroristu".

Cordell Hull

Cordell Hull získal Nobelovu cenu za mier v roku 1945 ako uznanie za úsilie o mier a porozumenie na západnej pologuli, obchodné dohody a jeho prácu na založení OSN. Kontroverznosť udelenia ceny spočíva v udalosti z roku 1939. Z Hamburgu vyplávala loď St. Louis s takmer tisíckou židovských utečencov na palube, väčšinou bohatých, ktorí žiadali o azyl v Amerike tesne pred druhou svetovou vojnou.

Vavilov chcel zachrániť svet pred hladomorom. Zomrel od hladu v gulagu

Roosevelt spočiatku súhlasil so vstupom lode na americké územie, ale jeho štátny tajomník Hull pohrozil, že zabrzdí jeho podporu v prezidentských voľbách v roku 1940. Loď sa musela vrátiť do Nemecka a mnohí cestujúci nakoniec zahynuli v koncentračných táboroch.

Menachem Begin

V roku 1978 získali Nobelovu cenu za mier Mohamed Anwar as-Sadat, prezident Egyptskej arabskej republiky, a Menachem Begin, premiér Izraela, obaja mieroví vyjednávači uzavretia mierovej dohody v Camp Davide. V nej Izrael prisľúbil postupné stiahnutie vojsk zo Sinajského polostrova ako výmenu za záruku bezpečnosti južných hraníc zo strany Egypta. Problém spočíval v tom, že Begin bol predtým hlavou militantnej sionistickej skupiny Irgun, ktorú označujú za teroristickú organizáciu a ktorá zodpovedala za bombardovanie hotela Kráľa Dávida v roku 1946.

Paradoxy Nobelovej ceny
Kým tieto osoby získali mierovú „nobelovku" , napríklad Mahatmá Gándhí ju nikdy nedostal, hoci ho nominovali až päťkrát. Paradoxy sú aj v iných oblastiach, napríklad v oblasti vedy - Nikola Tesla a Thomas Edison nezískali ocenenie kvôli ich vzájomnému nepriateľstvu. Keby Tesla zvíťazil, peniaze by mu zrejme v roku 1916 zabránili podať návrh na vyhlásenie konkurzu a tvár modernej spoločnosti mohla byť dnes iná.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock, Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku