Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Je tu nová najstrmšia ulica, autá na nej majú problém zastaviť

9.8.2019 | Biznis

Ospalá komunita v malom prímorskom mestečku Harlech vo Walese sa musí pripraviť na nával turistov. Len pred pár týždňami totiž porotcovia z Guinessovej knihy rekordov uznali, že sa tu nachádza najstrmšia ulica sveta. Pred domami obyvateľov ulice Ffordd Pen Llech sa tak zrejme budú čochvíľa promenádovať cudzinci.


Až donedávna bola najstrmšou ulicou sveta Baldwin Street v meste Dunedin na Novom Zélande. Stúpanie Ffordd Pen Llech je však ešte o 2,5 percenta väčšie, má až 37,45 percenta. Ulica spája vyššie položené centrum mestečka so železničnou stanicou, ktorá leží nižšie pri mori.Ffordd Pen Llech je taká strmá, že na niektorých jej úsekoch je zakázané ísť z bezpečnostných dôvodov autom. Časť je jednosmerná, aby sa predišlo zmätku v rôznych dopravných situáciách. Celú ulicu si môžete prejsť cez Google Street View.

Najstarší strom sveta má vyše päťtisíc rokov. Viete, kde rastie?

Za odobratím rekordného titulu novozélandskej Baldwin Street je Gwyn Headley. O tom, že ulica v jeho rodnom meste je strmšia, ho presvedčila nepríjemná udalosť. Na svojom aute s pohonom 4x4 šiel dolu po Ffordd Pen Llech a nemohol zastaviť. Kolesá sa zablokovali a auto pomaly pokračovalo ešte asi dva metre.

VIDEO: Ľudské stroje na rátanie peňazí: Za minútu zrátajú stovky bankoviek

Na internete zistil, že Ffordd Pen Llech má väčšie stúpanie než Baldwin Street a upovedomil ľudí z Guinessovej knihy rekordov. Tí priši do Harlechu a nová rekordérka bola na svete.

Turizmus v mestečku však nemusí mať len pozitívny vplyv. Keď sa totiž Baldwin Street stala najstrmšou ulicou sveta, zaplavili ju turisti, ktorí ničili súkromné majetky a doslova rozryli dvory tých, ktorí tu vlastnili domy. V strede ulice zastavovali autobusy, z ktorých vystupovali davy ľudí. Fotili a blokovali dopravu nehovoriac o tom, že znečisťovali okolie. Radnica musela na ulicu nechať nainštalovať prenosné toalety. Napriek tomu by chcel novozélandský Dunedin získať titul späť. Mestskí poslanci uvažujú o tom, že Baldwin Street upravia tak, aby mala ešte strmší sklon. Ako jednoduchšie sa ale javí riešenie doplniť za tabuľu „Víta vás mesto s najstrmšou ulicou" doplniť slová „na južnej pologuli".

V reštaurácii vám dajú 500 eur, stačí zjesť jednu pizzu

Ak si porovnáte cez Google Street View Baldwin Street a Ffordd Pen Llech, budete sklamaní. Zatiaľ čo novozélandská ulica si právom zaslúži označenie „ulica", Ffordd Pen Llech je len akási cestička vinúca sa do kopca. Nemyslíme si, že jej titul udelili oprávnene. A ak je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: Street View, Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter