Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Jackson, Kolumbus i Shakespeare: Známi ľudia, ktorí sa chválili cudzím perím

20.9.2019 | Biznis

To, že sa radi chválime cudzím perím platí nielen dnes, ale platilo to aj v minulosti. Privlastnenie si nápadu niekoho iného nesprevádza iba bežných smrteľníkov, ale aj známych ľudí.

Gilotínu nevymyslel Joseph-Ignace Guillotin

Hoci názov k tomu navádza, francúzsky lekár Joseph-Ignace Guillotin nevymyslel gilotínu. V skutočnosti bol silným odporcom trestu smrti. V roku 1789, so štátnymi popravami vo Francúzsku, ktoré väčšinou pozostávali zo sťatia alebo obesenia, Guillotin navrhol francúzskemu národnému zhromaždeniu, aby prijali humánnejší spôsob zabíjania. Na túto výzvu odpovedal chirurg Antoine Louis, ktorý vytvoril návrh zariadenia na základe podobných modelov, ktoré existovali v Škótsku a Taliansku. Prvý prototyp vytvoril Nemec Tobias Schmidt a naozaj ho použili pri popravách. Hoci Guillotin nehral žiadnu rolu pri skonštruovaní tohto nástroja smrti, pomenovali ho po ňom kvôli jeho úprimnej obrane humánneho trestu smrti.

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

Michael Jackson nevymyslel moonwalk
V roku 1983 kráľ popu počas vystúpenia pri príležitosti 25. výročia nahrávacej spoločnosti Motown Records predviedol na pieseň „Billie Jean" niečo, čo sa navždy stalo jeho podpisom - mesačnú chôdzu. Slávny pohyb, v ktorom tanečník vyzerá akoby kráčal dopredu, pričom v skutočnosti ide dozadu, sa od toho dňa spája s Michaelom Jacksonom. A hoci Jackson určite krok preslávil, nevymyslel ho. Tento pohyb, pôvodne známy ako spätný sklz, používal už v päťdesiatych rokoch minulého storočia africký a americký stepový tanečník Bill Bailey, vo svojich vystúpeniach ho používal slávny mím Marcel Marceau, James Brown či Bill Robinson. Slávny krok sa Jackson naučil od dvoch mladých tanečníkov, ktorí ho použili v filme Soul Train. Kráľ popu si určite zaslúži uznanie, že moonwalk spopularizoval, jeho autorom však nie je.

Život ako z filmu: muž dlhé roky predstieral, že je princ

Krištof Kolumbus nezistil, že Zem je guľatá
Dodnes pretrváva mýtus, že Krištof Kolumbus vyplával pri svojej ceste do Ázie na západ, aby dokázal, že Zem je okrúhla a nie konečná rovina. Nie je to však pravda. Hoci Kolumbus vyplával v roku 1490, ľudia už od roku 600 pred Kristom vedeli, že Zem je guľatá vďaka práci Aristotela a ďalších vedcov tej doby. Mýtus okolo Kolumba pochádza z knihy napísanej Washingtonom Irvingom v roku 1828. Výzvy, ktorým čelil moreplavec v skutočnosti nemali nič spoločné s tvarom Zeme, problémom bol jej obvod. Kolumbus veril, že obvod Zeme bol dosť malý na to, aby mohol plávať na západ namiesto na východ, aby dosiahol Áziu a vytvoril novú obchodnú cestu. Musel to byť pre neho šok, keď namiesto toho objavil Ameriku.

Putujúce skaly v Údolí smrti: podvod alebo záhada?

Hamlet nebol originálnym nápadom Williama Shakespeara
Melancholická tragédia Hamlet je pravdepodobne jedným z najznámejších diel Williama Shakespeara, ale možno vás prekvapí, že tento námet nevymyslel. Shakespeara výrazne ovplyvnila nórska legenda, ktorú napísal dánsky historik Saxo Grammaticus. Dokonca aj meno jeho hrdinu Amleth je anagramom Hamleta. Nie je však jasné, či išlo o zámer alebo či došlo k chybe pri preklade. V Hamletovi aj v príbehu Amletha existuje strýko, ktorý zavraždí kráľa, zmocní sa trónu, ožení sa s vdovou svojho brata a plánuje zabiť svojho synovca, ktorý predstiera, že je duševne chorý. Je zrejmé, že podobnosť medzi príbehmi je viac ako len náhoda. Shakespeare sa možno inšpiroval nielen prácou Grammaticusa, ale i ďalšou hrou s názvom Ur-Hamlet, ktorú napísal Thomas Kyd. Neexistuje však žiadna jej kópia, aby ju historici mohli porovnať s prácou Shakespeara.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva