Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Henry Ford i Rockefellerovci: Kto sa nabalil na nacistickom režime?

2.4.2019 | Biznis

Vojna preverila morálku mnohých ľudí. Kým jedni nevedeli, či prežijú ďalší deň nacistického teroru, druhí z neho profitovali a hyenisticky sa na ňom priživovali. Nahliadnite do životov tých, o ktorých ste možno netušili, že práve vďaka spojeniu s nacizmom získali slávu alebo majetok.

Henry Ford

Vedeli ste, že pri príležitosti 75. narodenín dostal slávny americký priemyselník Henry Ford Najvyšší rad Nemeckého orla? Vysoké nacistické vyznamenanie získal ako prvý Američan v histórii. Rad vymyslel osobne Adolf Hitler a išlo o najvyššie vyznamenanie, aké cudzinec mohol získať. Vzťah medzi Hitlerom a Fordom bol veľmi hlboký a plný obdivu z oboch strán - Hitler ho dokonca vo veľmi pozitívnom zmysle slova spomína v knihe Mein Kampf.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Vodca o ňom často hovoril ako o svojej inšpirácii. Imponovali mu predovšetkým Fordove antisemitské články. Nemeckí inžinieri sa snažili aplikovať Fordove výrobné postupy, ktoré prevzala napríklad aj firma Volkswagen. Hoci mal priemyselník otvorene antisemitské postoje, nesúhlasil s vojnou a tvrdil, že nacizmus odmieta. Lenže jeho profitovanie na vojne vďaka zabezpečovaniu nemeckej výzbroje sa nedá poprieť.

Rockefellerovci

Eugenika (veda zaoberajúca sa zlepšením ľudského genofondu a vytvorením „nadčloveka" a čistej modrookej árijskej rasy s blond vlasmi) nebola novým konceptom, ktorý vymyslel nacistický vodca. Predstavte si, že do roku 1909 takmer polovicu vynútených sterilizácií na svete uskutočnili v Kalifornii práve v mene eugeniky. Jedným z jej horlivých zástancov bola Rockefellerova nadácia, ktorá do roku 1926 darovala 410-tisíc dolárov (dnes asi štyri milióny eur) stovkám nemeckých výskumníkov.

Hlavné mesto sveta: Hitlerova Germania bola skutočne megalomanská

Viac ako polovica z peňazí išla do psychiatrického ústavu KWI, kde Ernst Rudin, neskorší riaditeľ Hitlerovho lekárskeho inštitútu, študoval a praktizoval svoje vražedné experimenty. Rockefellerovci prispievali na tieto neľudské výskumy aj v ďalších rokoch. Práve vďaka ich peniazom mohol Jozef Mengele naplno rozvinúť svoje výskumy s dvojčatami. Rockefellerovci za odplatu získali čiastočnú kontrolu nad najväčším nemeckým kartelom - chemickým a farmaceutický gigantom I.G. Farben, ktorý produkoval 85 percent nemeckých výbušnín v druhej svetovej vojne.

Prescott Bush

Prescott Bush bol americký senátor a bankár z Wall Street, otec Georga W. Busha staršieho a dedo Georga W. Busha mladšieho, neskorších amerických prezidentov. Dnes je už známe, že vo veľkom obchodoval s nacistickým režimom i v čase, keď USA vstúpili do druhej svetovej vojny. Bush úzko spolupracoval najmä s firmami, ktoré financovali Hitlerov nástup k moci, vďaka čomu získal obrovský majetok. Firma, pre ktorú pracoval, bola totiž americkou „základňou" nemeckého priemyselníka Fritza Thyssena, ktorý vlastnil všetky nemecké oceliarne.

Bizarné plány: Čo by sa dialo, ak by Hitler vyhral vojnu?

Thyssen bol nadšený nacista, Hitlerov obdivovateľ a sponzor. Prescott Bush, keďže bol riaditeľom banky, ktorá zastupovala Thyssenove záujmy v USA, sa priamo podieľal na financovaní nacistického režimu. Po roku 1942, keď Thyssen stratil Hitlerovu priazeň a zabavili mu majetok, mu Bush pomohol preniesť všetky dokumenty o vlastníctve do New Yorku, aby sa vyhol trestnému stíhaniu v Norimberskom procese.

Coco Chanel

Mnohých asi prekvapí, že s nacizmom paktovala i slávna módna návrhárka a dizajnérka Coco Chanel. Pozornosť verejnosti pritiahla napríklad tým, že arizovala firmu bratov Wertheimerovcov, v ktorej dovtedy vlastnila desaťpercentný podiel. Hoci sa spočiatku nezaujímala o politiku, veľmi rýchlo prenikla do tajov špionáže. V čase, keď bývala v hoteli Ritz, žila so svojím milencom, nemeckým dôstojníkom tajnej služby SS a nemeckým špiónom, Hansom Guentherom von Dincklage.

Nacistickí vojnoví zločinci, ktorí unikli trestu

Na jeho popud sa stala organizátorkou rozhovorov o separátnom mieri medzi Treťou ríšou a Veľkou Britániou. Operácia s kódom Modelhut však neuspela, hoci Coco dúfala, že jej staré dobré vzťahy s Churchillom pomôžu vyjednať mier. V septembri 1944 po krátkom pobyte vo väzení Coco Chanel predstúpila pred „očistnú komisiu" a prepustili ju bez obvinenia. Následne desať rokov strávila v exile vo Švajčiarsku. Walterovi Schellenbergovi, šéfovi Nemeckej tajnej služby, zaplatila nemalú čiastku za to, že sa o nej nezmienil vo svojich pamätiach, ktoré publikoval po druhej svetovej vojne.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie