Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FOTO: Unikátne fotky Indiánov predtým, než ich Američania definitívne zmenili

5.11.2019 | Biznis

Richard Throssel sa narodil v roku 1882 ako člen kmeňa Kríov, domorodých obyvateľov Kanady. Ako 20-ročný sa však presťahoval do rezervácie kmeňa Crowov v americkej Montane. Tamojší ho prijali za svojho a umožnili mu fotografovať. Vznikli tak zábery, aké nemajú obdobu.

Throssel žil medzi Crowmi do roku 1911 a o tomto indiánskom kmeni sa vtedy nedalo hovoriť inak ako o pomaly hynúcom. Patrili však k Indiánom Divokého západu a mali takmer legendárny status. Medzi nimi stále žili bojovníci, ktorí bojovali v historických bitkách a Crowovia v rezervácii viedli životy podľa starých tradícii.Bývali v típí, vykonávali ceremoniálne tance okolo ohňov a chlapcov vychovávali tak, aby sa z nich stali dobrí lovci a bojovníci.

Najväčší masaker Indiánov: Vojaci zavraždili desiatky žien a detí

Svet okolo nich sa však menil. Mladí odchádzali z rezervácie a tí, ktorí sa rozhodli ostať, sa pomaly prispôsobovali životu „civilizovaných" Američanov. V čase, keď Throssel žil medzi Crowmi, sa v rezervácii staval prvý drevený dom po vzore bielych osadníkov. Deti museli navštevovať aj oficiálne školy, kde ich po anglicky učili kresťanskí misionári.

Najväčší indánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali

Throsselove fotky tak ponúkajú jedinečnú možnosť nahliadnuť do života Indiánov predtým, než sa definitívne zmenil. Sú oknom do čias, keď sa strhávali típí a na ich miestach vyrastali domy. Nájdete ich v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Richard Throssel


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica