Centrum.sk: Štvrtok, 22.8.2019
meniny má Tichomír
   

FOTO: Podnikateľ si postavil majestátny palác na mieste, kde by ste ho nečakali

5.3.2019 | Biznis

Poslednou vec, ktorú by ste hľadali uprostred vidieckeho okresu Gia Vien vo Vietname, je pozoruhodný palác v európskom renesančnom slohu. A predsa sa tu nachádza. Nejde však o pozostatok francúzskeho koloniálneho režimu, ale o celkom novú stavbu.

Opulentný rezidenčný komplex je majetkom miestneho miliardára, ktorého fascinujú európske dejiny. Jedného dňa si jednoducho povedal, že by chcel žiť v paláci, no zároveň sa nechce odsťahovať z Vietnamu do Európy. Peňazí má dosť, a tak sa rozhodol dať si jeden palác postaviť.

Diktátorov splnený sen: Palác ľudu má na konte niekoľko rekordov

Podnikateľ minul na stavbu komplexu asi 400 miliárd dongov, čo je v prepočte približne 16 miliónov eur. Splnil si tak svoj dávny sen a môže bývať v paláci. Ten je zatiaľ hotový len zvonku a ešte ho čaká dokončenie interiérov, už teraz však ide o budovu, ktorá vyráža dych.

Fotky paláca Thanh Thang najprv obleteli Vietnam, potom Áziu a už sa pomaly dostávajú aj do sveta. Môžete síce namietať, že život v paláci je prehnaným luxusom, no musíte uznať, že stavba vyzerá naozaj impozantne. Úplne sa líši od všetkých budov, ktoré vyrastajú v posledných rokoch. Dominuje jej kupolovitá strecha, reliéfy na stenách i zdobené oblúky. Ide doslova o architektonický zázrak modernej doby a aj odborníci sa zhodujú, že palác v sebe dokonale kombinuje viacero európskych stavebných slohov. Priestor však dosstávajú aj ázijské prvky.

Najbrutálnejšie pády stavieb: Bol vždy na vine človek?

Majiteľom paláca Thanh Thang je 52-ročný Do Van Tien, ktorý ho pomenoval po svojich dvoch synoch. Vietnamské médiá informovali, že komplex stojí na mieste, kde sa kedysi nachádzal rybník, z ktorého sa ale zachovala len malá časť priamo za stavbou.Odhaduje sa, že počas výstavby sa minulo tisíc ton ocele, päťtisíc ton cementu a desiatky tisíc ton piesku a tehál.

Hlavná budova má šesť poschodí a zaberá plochu 1700 metrov štvorcových. Samozrejme má aj podzemné priestory rozdelené na tri hlavné časti. Jednu tvorí garáž pre 30 áut, druhú garáž pre 20 áut a zvyšok zaberá malá koncertná sieň. Zvyšok interiérov je zatiaľ nedokončený.

FOTO: Najdlhší bambusový most na Zemi: Každý rok ho stavajú znovu

Výstavba paláca začala v roku 2014. Do Van Tien vtedy plánoval nechať postaviť len dve budovy, ktoré mali symbolizovať jeho dvoch synov. Postupne však dospel k rozhodnutiu nechať postaviť aj dominantnú šesťposchodovú budovu. Nevieme, či tá má symbolizovať samotného otca rodiny, každopádne ide o skutočný architektonický skvost.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap, ktorý sa ledva drží na nohách,sa pýta okoloidúceho:
Kde je tu zväz abstinentov?
Idete sa prihlásiť.
Nie, vyškrtnúť !

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé