Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FOTO: Keď ženy vládli priemyslu: Vojna rozpútala revolúciu v továrňach

6.10.2019 | Biznis

Muži odchádzali na front a v továrňach zrazu nemal kto pracovať. Počas prvej svetovej vojny sa v priemysle uvoľnili stovky tisíc pracovných miest a na mnohé z nich už sa pôvodní robotníci nikdy nevrátili. Nahradili ich ženy, ktoré doslova ovládli mnohé priemyselné odvetvia.

Zamestnávanie žien na mieste, ktoré sa považovali za „chlapské", sa spočiatku stretávalo s odporom. Obyvatelia Veľkej Británie, z ktorej pochádza aj fotografia vyššie, sa však s podobným ťahom museli zmieriť. Najmä potom, ako bola v roku 1916 zavedená všeobecná branná povinnosť a muži húfne odchádzali bojovať do kontinentálnej Európy.

Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov

Zo žien sa tak stávali policajtky, poštárky, výhybkárky, úradníčky, hasičky i šoférky. Zamestnania, ktoré boli dovtedy vyhradené len pre mužov, sa zmenili.

V roku 1917 už muničné továrne zamestnávali hlavne ženy, ktoré vyrábali 80 percent zbraní, nábojov a delostreleckých granátov používaných britskými vojakmi. Volali ich aj „kanárikové dievčatá" podľa sfarbenia, ktoré im nechávala na telách žltá chemikália TNT. Podobne ako muži na fronte, aj ženy v toxickom prostredí riskovali svoje životy, hoci ich zahynulo podstatne menej: približne 400.

FOTO: Rytieri nebies: Prvých pilotov vnímala verejnosť ako bohatierov

Priemyselníci si počas vojny mohli mädliť ruky. Ženám totiž platili podstatne menej než mužom. V roku 1918 však táto situácia vyústila do štrajku a v Londýne tisíce žien požadovali za rovnakú prácu rovnakú odmenu. Tej sa však napokon nedočkali. Po skončení vojny museli uvoľniť miesto vracajúcim sa veteránom a v priemysle ich ostalo málo na to, aby si mohli vybojovať poctivú mzdu.

Muž, ktorý vedel držať slovo. Do väzenia sa vrátil, aj keď nemusel

Fotografie, ktoré zachytávajú prácu žien v továrňach vo Veľkej Británii počas prvej svetovej vojny, si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis