Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

FOTO: Deti pracovali aj v baniach, úrazy z nich robili mrzákov

28.9.2018 | Biznis

V roku 1908 sa Lewis Hine stal fotografom amerického Národného výboru pre detskú prácu. Stál za objektívom na začiatku dlhého desaťročia, ktoré strávil dokumentovaním pracujúcich detí. Čelil vyhrážkam majiteľov tovární, keďže detská práca bola nemorálna a mala zostať skrytá očiam verejnosti. Hine sa však nevzdal.

Hine bral na seba mnohé podoby. Raz vystupoval ako požiarny inšpektor, inokedy zas stvárňoval predajcu Biblií. Mal jediný cieľ: zdokumentovať čo najviac prípadov detskej práce. Využil fotoaparát ako nástroj na usmernenie verejnej mienky a následnú reformu legislatívy, ktorá sa týkala detskej práce.

Zaviedli štvordňový pracovný týždeň: "Zamestnanci sú oveľa spokojnejší."

Riskoval vlastný život, aby pomohol deťom. Často nevzdelaným a bez vyhliadok na inú budúcnosť než bola tá v továrňach či baniach. Mnohé deti mali aspoň to šťastie, že ich využívali len na roznášku novín. Iné, ako napríklad Frank P., ktorého môžete vidieť na fotografii vyššie, už také šťastie nemali. Nemal ešte ani 15 rokov, keď mu v uhoľnej bani v Západnej Virgínii motorový vozík odsekol obe nohy.

Ďalšie fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Lewis Hine/Library of Congress


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie