Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Daň z čarodejníctva i dýchania: Absurdistan nie je iba na Slovensku

1.10.2019 | Biznis

Často sa vraví, že na svete sú isté len dve veci: smrť a dane. Rozumieme, že bez daní by sme nemohli financovať oblasti ako školstvo, zdravotníctvo či armádu, ktoré si na seba nedokážu sami zarobiť. No nie všetky dane, ktorými nás vláda zaťaží majú hlavu a pätu. Pozrite si zopár z nich, aby ste vedeli, že „absurdistan" nie je iba na Slovensku.

Daň z používania sociálnych sietí, Uganda

1. júna 2018 zaviedla Uganda daň zo sociálnych médií. Podľa tejto vysoko kontroverznej dane musia občania používajúci sociálne médiá a aplikácie ako Whatsapp, Facebook a Twitter platiť 200 šilingov (päť centov) za každý deň používania. Ugandský prezident uviedol, že daň je potrebná, aby dokázali čeliť hrozbe klebiet na sociálnych sieťach. Daň nie je populárna, pretože občania obvinili vládu, že ňou zasahuje do slobody prejavu. V roku 2016 napríklad prezident pozastavil prístup na všetky internetové stránky počas volieb z dôvodu, že ľudia na nich šíria lži.

Špičkoví podvodníci, ktorí zarobili milióny na ľudskej chamtivosti

Daň za blogovanie, Tanzánia
Ak chcete blogovať v Tanzánii, musíte zaplatiť ročne asi 440 eur. Zákon sa nevzťahuje len na blogerov, hoci ich rozhodnutie vlády postihuje najviac. Vzťahuje sa tiež na používateľov sociálnych sietí, členov online fóra, tvorcov videí a podcastov, online rádiá a televízie. Okrem platenia daní sa musia blogeri a tvorcovia online vysielaní zaregistrovať na regulačnom úrade pre komunikáciu a súhlasiť, že nebudú uverejňovať urážlivý obsah, ako sú pornografia, nahota, násilie, nenávistné prejavy, falošné správy a informácie, ktoré môžu druhým spôsobiť nepríjemnosti. Licenciu si musia obnoviť každý rok. Neplatiči čelia hrozbe pokuty vo výške najmenej piatich miliónov tanzánskych šilingov (približne 2 500 eur) a trestu odňatia slobody na 12 mesiacov.

Stavil sa o 100-tisíc, že prežije na samotke v absolútnej tme. Ako dlho vydržal?

Daň zo psov, Švajčiarsko
Žijete vo Švajčiarsku a vlastníte psa? Musíte platiť ročnú daň, lebo inak môžu vášho psa zastreliť. Daň nemá pevnú sadzbu a závisí od veľkosti psa. Niektorí ľudia sa napriek tomu plateniu dane vyhýbajú, a preto niektoré mestské úrady obnovili spomínanú hrozbu, ktorú uzákonili ešte v roku 1904. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia zákon zmiernili, ale v súčasnosti ho niektoré samosprávy opäť oprášili.

Daň z dýchania, Venezuela
So zaujímavou daňou prišla venezuelská vláda. Na cestujúcich, ktorí lietajú z medzinárodného letiska Maiquetia v Caracase uvalila osobitnú „daň z dýchania" vo výške 127 bolivarov (20 eur). Vláda uviedla, že daň kompenzuje náklady na inštalovaný systém filtrácie vzduchu na letisku. Podľa ministerstva pre vodnú a leteckú dopravu systém dezinfikuje a dezodoruje letisko, čím spomaľuje rast baktérií, a tým vlastne chráni zdravie všetkých cestujúcich.

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

Daň zo smartfónov a tabletov, Francúzsko
V roku 2013 Francúzsko uvažovalo o zavedení osobitnej dane na smartfóny a tablety. Daň, ktorá mala predstavovať jedno percento z hodnoty zariadenia, by slúžila sa financovanie tvorby francúzskych filmov a piesní. Vďaka internetu totiž mnohí prevádzkovatelia obchádzali tradičné médiá a neplatili dane, ktoré mali chrániť francúzsku kultúru pred vplyvom amerických filmov.

Daň z čarodejníctva, Rumunsko
Čarodejníctvo a veštenie sú v Rumunsku veľmi výnosné, pretože Rumuni sú veľmi poverčiví. Vláda v minulosti tomuto „rozmaru" občanov dlho nevenovala pozornosť, až kým v období recesie čarodejníctvo zdanila. Aby dostali od občanov viac peňazí, uvalili daň aj na veštenie, astrológiu, komorníctvo či balzamovanie. Podľa nového zákona musia všetci platiť 16 percent zo svojho príjmu. Daň rozdelila ľudí na dva tábory - niektorí s ňou súhlasili a iní sa vyhrážali kúzlami a čarami. Čarodejnice varovali vládu, že do Dunaja hodia mandľovú rastlinu, aby prekliali politikov, ktorí daň vytvorili.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis