Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Ako prežiť v otvorenej kancelárii a nezblázniť sa

24.5.2019 | Biznis

Nápad dať zamestnancov do jednej veľkej kancelárie mal spájať ľudí, umožniť im lepšie komunikovať a prehlbovať spoluprácu, ale prax je taká, že otvorené kancelárie sú viac nenávidené, než milované, pretože kolegovia si v nich veľmi rýchlo začnú liezť na nervy. Máme pre vás návod, ako zvládnuť pracovať v open space kancelárii a uchrániť si pritom mentálne zdravie.

Hlavným problémom otvorených kancelárií je, že zamestnanci v nich si často neuvedomujú, že svojim správaním rušia ostatných a v kanceláriách to často vyzerá skôr ako v kaviarni, než na pracovisku.

FOTO: Kráľovská úroda: Pozrite sa na majstrovské pestovateľské kúsky

Majte slúchadlá
Slúchadlá fungujú v otvorenej kancelárii ako steny alebo ako visačka s nápisom: „Prosím, nerušiť!" Ak chcete v pokoji pracovať, vždy majte na ušiach nasadené slúchadlá bez ohľadu na to, či v nich máte niečo pustené, alebo nie. Ale ani to vám však nezaručí, že vás nikto nebude otravovať.

Aby ste mali naozaj pokoj, musíte si kolegov vycvičiť. Keď vás niekto vyruší, nereagujte hneď, dáte tak najavo, že pracujete a dotyčná osoba prišla nevhod. Stačí zdvihnúť ukazovák alebo cez slúchadlá požiadať o chvíľu strpenia a narušiteľ by si mal uvedomiť, že ruší.

Ľudia nad 40 rokov by mali pracovať iba tri dni v týždni 

Ozvite sa
Ak sa dlhodobo opakuje scenár, že niekto si robí z vášho oddelenia debatný klub, nemusíte to trpieť. Jednoducho sa ozvite a požiadajte ich, aby sa išli rozprávať niekam a na rovinu im povedzte, že vás to ruší a nemôžete sa naplno sústrediť. Aj keď vo vás vrie, snažte sa byť maximálne zdvorilí.

Horšie to je s kolegami, ktorí prídu za vami osobne a potrebujú sa vyrozprávať. Môžete sa skúsiť vrátiť k práci a vyslať tým signál, že nie je vhodný čas na debatu. Ak si „narušiteľ" nevšimne vaše náznaky, otvorene mu povedzte že potrebujete pracovať a ocenili by ste, ak by veci, ktoré sa netýkajú práce, nechal na neskôr.

FOTO: Čo o vás prezradí podanie ruky?

Buďte ohľaduplní
Nebuďte večne iba mrzutý pracant a dovoľte občas kolegovi, aby vám porozprával nejakú vtipnú príhodu alebo mu umožnite vyrozprávať sa, keď má náročné obdobie. Veď predsa, všetci sme len ľudia a každý sa potrebuje občas na chvíľu uvoľniť od pracovných povinností.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad