Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Freddie Mercury by mal 70 rokov: Kvôli tomuto však bude nesmrteľný

11.9.2016 | BeatJam

Frontmana kapely Queen pozná celý svet ako fantastického umelca. Freddie Mercury síce odišiel do rockového neba v roku 1991 ako 45-ročný, no aj tak si ľudia po celej Zemi pripomínajú, že tento september by mal ikonický spevák 70 rokov. Pozrite sa, prečo bude Freddie večne živý v srdciach milovníkov kvalitnej hudby.

Rodený šoumen

Keď sa Freddie postavil pred akékoľvek publikum, dokázal ho zhypnotizovať a strhnúť so sebou. Masy ho počúvali na slovo a ochotne s ním spievali z plných pľúc. Freddie Mercury bol zjav, ktorý zaujal ľudí okamžite, energia z neho sršala. Jeho spontánne pohyby boli dokonalou zmesou elegantného baletu a rockovej divočiny.

Aj keď sa dokázal na pódiu neskutočne odviazať, provokovať drzosťou a rozdávať sa publiku, v súkromí bol Freddie presným opakom - introvert. Blízki priatelia o ňom povedali, že bol veľmi pokorný, milý a hanblivý človek.

Kvalitný muzikant

Frontman kapely Queen nemal problém kedykoľvek sadnúť za klavír a hrať na ňom popri tom ako spieval a pracoval s publikom, klávesové nástroje hral aj na nahrávkach. Takisto, nebola mu cudzia ani gitara.

Freddie však nebol iba spevákom a hudobníkom, ale výrazné zásluhy na úspechu kapely Queen má aj ako skladateľ a autor textov. Piesne, na ktorých sa autorsky podieľal sa stali legendárnymi hitmi, sú to napríklad We Are the Champions, Bohemian Rhapsody, Bicycle Race, Somebody to Love, Don't Stop Me Now a mnohé iné.

Zlato v hrdle
Chrapľavý rocker, kultivovaný tenor a nežný koloratúrny soprán – toto všetko bolo vo Freddieho hrdle. Našťastie si svoj dokonalý hlas nenechal ukrytý ale podelil sa oň s celým svetom a svet ho kvôli tomu miloval. S ľahkosťou prechádzal z jedného hlasového registra do druhého, v akomkoľvek tempe. Jeho hlasový prejav mal vždy „šťavu“ a ľudí nechcel nikdy sklamať.

Legendárny koncert Live Aid v roku 1985 na štadióne Wembley v Londýne mu lekári neodporúčali absolvovať kvôli silnému zápalu priedušiek, no Freddie sa aj tak postavil na pódium a predviedol šou, ktorá sa stala ikonickým vystúpením skupiny Queen a celosvetovou hudobníckou obcou bola vyhlásená za najlepšie živé vystúpenie v histórii rockovej hudby.

Aj keď sa Freddie Mercury vložil do každej skladby naplno, piesňou, kde podľa nášho názoru najlepšie vynikajú všetky polohy jeho hlasového prejavu, je Bohemian Rhapsody, ktorú si môžete vypočuť vo videu nižšie.

Autor: Tatiana
Foto: Wikipedia


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu